Said Bey'in Şişli'den kızı Fatma Semiramis Kocainan'a gönderdiği mektup
Files
File Description SizeFormat 
AFMSBTDOC040.jpg726.4 KBJPEG
Title
Said Bey'in Şişli'den kızı Fatma Semiramis Kocainan'a gönderdiği mektup
Creator
Said Tez
Description
Mektupta "Şişliden, 24 Teşrin-i Evvel 1927/Semiciğim; Şimdi Müzdan bir paket verdi. İçinde sana gidecek öte beri varmış. Haydar Bey’le gönderecekmiş ama, o daha geciktiğinden posta ile yollamağa karar vermiş. Ben de bugün bu mektubla beraber postaya tevdi' ediyorum. Bir mukavva kutudur. İçindekiler sinema gazeteleri, yapma çiçekler, lavanta, oyuncak mini mini hayvanlar vesairedir. Kutunun kapağının içine Müzdan yazdı. Ablam anlar diyor. Kutuyu Nesrin namına yolladım. Çünki üstünde kimin ismi yazılı ise, postahaneden ihbarname geldiği vakt, o ihbarname ile kendisi postahaneye paket me'muruna gidecek nüfus tezkeresini göstererek Nesrin olduğunu isbat edecek. Paketi ona verecekler. Başkasına vermezler. Sen zahmet etme. Nesrin aşcı başı ile gidib alsın. Aldığınızı bana yazınız. Biz hepimiz 'afiyetteyiz. Siz de cümleniz inşaallah iyisiniz. Hepimizden hepinize selamlar. Baban Sa'id." yazıyor.
Issue Date
1927-10-24
Language
Ottoman Turkish
Location
SALT Research
URI
https://archives.saltresearch.org/handle/123456789/34408
Collections
Type
Format
13,9-17,9 cm, Handwritten
Number of Scanned Documents
1
Identifier
AFMSBTDOC040
Rights
Open Access
Accrual Method
Donation

RIGHTS STATEMENT

SALT is a partner of Flickr Commons. All visual materials within Flickr Commons and digitized by SALT Research which are accessible via saltresearch.org are shared under the Creative Commons license:

This material is provided solely for the purpose of individual research. It can be used under Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0) license. The terms specified hereunder:

• The creator or the licensor of the work should be stated in all copies,
• Copies of documents, or documents created from copies can not be used commercially,
• Documents can not be remixed, transformed or built upon.

For each use, credits should be given as stated in the record.
(e.g. SALT Research, Harika-Kemali Söylemezoğlu Archive)

For any rights requests outside of personal research purposes, please contact SALT Research via salt.research@saltonline.org