Ahi Emir Ahmet Türbesi
Files
File Description SizeFormat 
TASUH4852.jpg1.1 MBJPEG
TASUH4852A1.jpg250.8 KBJPEG
Title
Ahi Emir Ahmet Türbesi
Description
Fotoğrafta toprak kotunun yükseldiği ve türbenin (kümbet) alçakta kaldığı görülmektedir. Türbeye giriş geniş beş basamaklı merdivenle olmaktadır. Giriş kapısı dar ve basık olup kesme taştan kemerli olarak inşa edilmiştir. İçerde güney tarafında Selçuk Devri özelliği gösteren bir mihrap vardır. Çatısı kesme taştan konik külah ile örtülüdür. Sekizgen pramidal külahının saçak altında, yer yer harap olmuş tarihsiz bir kitabe vardır. Kitabe sağlıklı okunamamaktadır. Türbe, kare kaide üzerinde sekizgen planlı olarak inşa edilmiştir. Sekizgen gövdenin kuzey yönüne giriş doğu ve batı yönlerine süslemesiz sade sivri kemerli pencereler açılmıştır. Kare kaideden sekizgen gövdeye geçişler pahlanmış ters üçgenler yardımı ile sağlanmıştır. Asıl mezar hücresine giriş kapısı doğu yönündedir. Üzeri çapraz tonozla örtülü olup içerisinin aydınlığı doğu ve batı yönündeki dar dehliz pencerelerle sağlanmıştır. 1985–1991 yıllarında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce yapılan onarım sırasında parçalanan sandukası da yenilenmiş, kemikler bir araya getirilmiş özenle sandukaya yerleştirilmiştir. (Hikmet Denizli, Sivas Tarihi ve Anıtları, Sivas 1998, s. 121–122.)
Language
Turkish
Coverage
Sivas
Subject
Location
SALT Research
URI
https://archives.saltresearch.org/handle/123456789/90421
Collections
Type
Format
8,2-5,7 cm, Printing, Black&White
Number of Scanned Documents
2
Identifier
TASUH4852
Rights
Open Access
Rights Holder
Ülgen Ailesi - Ülgen Family
Accrual Method
Donation

RIGHTS STATEMENT

SALT is a partner of Flickr Commons. All visual materials within Flickr Commons and digitized by SALT Research which are accessible via saltresearch.org are shared under the Creative Commons license:

This material is provided solely for the purpose of individual research. It can be used under Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0) license. The terms specified hereunder:

• The creator or the licensor of the work should be stated in all copies,
• Copies of documents, or documents created from copies can not be used commercially,
• Documents can not be remixed, transformed or built upon.

For each use, credits should be given as stated in the record.
(e.g. SALT Research, Harika-Kemali Söylemezoğlu Archive)

For any rights requests outside of personal research purposes, please contact SALT Research via salt.research@saltonline.org